PODLE ČEHO VYBRAT STAVEBNÍ FIRMU
Správný výběr stavební firmy je jednou z klíčových věcí pro úspěšné dokončení stavby. Přinášíme vám několik rad, jak si správně vybrat stavební firmu a nešlápnout přitom vedle.
1. Výběr
Při výběru stavební firmy by neměla být rozhodujícím kritériem pouze cena, ale i garance kvality, dodržení smluvní ceny a termínu dokončení. Zjistěte si, zda byli předešlí zákazníci s firmou spokojeni, a to buď vašimi osobními kontakty nebo využijte internetu a jiných dostupných médií. Optimální je poptat firmy, které Vám doporučí známí na základě svých osobních zkušeností a doplnit tento výběr o dodavatele dle internetové prezentace. Nikdy nežádejte o doporučení dodavatele svůj stavební dozor. V případě stavebních prací vyžadujících speciální kvalifikace požadujte předem její doložení.
2. Záruka
Preferujte stavební firmu, která nabízí delší záruku, než je minimální 3letá, daná zákonem. Smluvní záruka je však pouze jedním kritériem, druhým by mělo být posouzení, zda je firma schopná své záruky plnit. Ukazatelem je to, jak firma dlouho funguje na trhu, zda vlastní majetek, kolik má zaměstnanců, případně jak velké zakázky realizuje. Reference uvedené v nabídkách firem posuzujte s rezervou.
3. Vše v jednom
Požadujte od stavební firmy dodávku stavby na klíč. V případě, že máte požadavky na určité své subdodavatele nebo výrobky, vždy požadujte, aby tyto dodávky obchodně i koordinačně zajišťovala stavební firma. Vyhnete se tímto zbytečným dohadům v případě nedodělků nebo reklamací.
4. Popis požadavků
V případě, že vám stavební firma zajišťuje projekt vč. příslušných povolení, přiložte ke smlouvě o dílo jako jednu z příloh vyčerpávající popis všech vašich představ, požadavků na funkčnost, materiálů apod. Tímto bude zřejmé, co je vám stavební firma za nabídnutou cenu povinna dodat a vyhnete se zároveň zbytečným dohadům, co bylo v ceně a co je práce navíc. Před podpisem smlouvy vám stavební firma slíbí ledacos. Po podpisu smlouvy vám většinou neodpustí ani korunu. Při formulaci kritérií výběrového řízení využijte stavební dozor nebo projektanta.
5. Smlouva
Nepodceňujte přípravu kvalitní smlouvy o dílo. Tato musí být zpracována tak, aby maximálně eliminovala možnost navyšovat cenu díla a posouvat termín dokončení. Můžete přitom využít zkušeného právníka nebo
obecné smluvní podmínky.
6. Technický dozor
Zajistěte si kvalitní odborný technický dozor na stavbě, který bude dbát na dodržení projektu, sledovat kvalitu, správné technologické postupy na stavbě a prověřovat fakturaci již provedených prací. V případě nekvalitně provedených prací na stavbě dbá stavební dozor na jejich odstranění nebo požaduje slevu z ceny díla. Kompetence stavebního dozoru zakotvěte ve smlouvě o dílo.
7. Stavební deník
Vyžadujte vedení stavebního deníku. Veškeré dohodnuté závěry, připomínky, požadavky, vady, nedodělky apod. vždy zaznamenejte do tohoto deníku. Záznam si nechte potvrdit odpovědným zástupcem stavební firmy a kopii zápisu si pečlivě uschovejte. Pokud firma stavební deník nevede, nebo máte pochybnosti o jeho správném vedení, písemně požadujte nápravu situace. Do deníku nahlížejte vy nebo váš stavební dozor pravidelně a veškeré skutečnosti v něm uvedené stvrzujte nebo rozporujte svým podpisem.
8. Záloha a zádržné
Neposkytujte vyšší zálohu než 10 % z celkové ceny. Každá další dílčí platba musí odpovídat hodnotě již provedené práce nebo dodaného materiálu. Část ceny (obvykle 10 %) smluvně zadržujte do doby úplného odstranění všech vad a nedodělků.
9. Předání díla
Předání díla je protokolární záležitostí a je o něm třeba vyhotovit zápis. Již v průběhu realizace lze provádět předání samostatných a dokončených částí díla zápisem ve stavebním deníku, zjednoduší to případné spory v konečném předávacím řízení. Jedná se zejména o práce, které není možno ve finální fázi stavby již spolehlivě kontrolovat. Tyto dílčí převzetí může provádět samostatně i stavební dozor.
Protokol z předání díla musí obsahovat identifikační údaje investora, dodavatele i stavby, popis prováděného díla, seznam vad a nedodělků včetně termínu jejich odstranění, seznam předaných příloh, datum a výslovné uvedení, zda investor od dodavatele dílo přebírá. V případě nepřevzetí díla investorem by měl protokol obsahovat zdůvodnění nepřevzetí díla a termín dalšího předávacího řízení. Přílohami předávacího protokolu se rozumí veškeré revize, zkoušky a certifikáty vyžadované stavebním povolením ke kolaudaci, dále pak záruční listy na zabudovaná zařízení a další doklady dle smlouvy o dílo.
10. Kolaudace
Požadujte smluvně po stavební firmě zajištění kolaudace. Vydání kolaudačního rozhodnutí pak bude jedna z podmínek proplacení výše uvedených 10 % z celkové ceny díla.