PRODEJ KVALITNÍCH
VNITŘNÍCH DVEŘÍ
CHCETE STAVĚT, PORADÍME! - STAVBA
HRUBÁ STAVBA
1. Stavba rodinného domu - Základy
Důležitou částí stavby je základová konstrukce, musí odpovídat základovým podmínkám na pozemku a zajistit stabilitu celé stavby.Pro realizaci základů stavby rodinného domku se používá většinou prostý beton tř. B15. Betonová směs se ukládá přímo do výkopů nebo do bednění. Základové pasy u nepodsklepených staveb rodinných domků je většinou potřeba zvýšit na úroveň podkladního betonu pod hydroizolací. Pro tento účel se v posledních letech používají stále více betonové tvarovky (např. BTB) zděné nasucho a zalité betonovou směsí.
Na staticky náročných místech je nutné beton nebo krčky z betonových tvarovek vyztužit armovanou ocelí dle návrhu statika.
Po dokončení základů a rozvodů instalací pod úrovní podlahy rodinného domku se provede zásyp základových konstrukcí (hutněný štěrkopísek). Podkladové betony doporučujeme provést v celé půdorysné ploše rodinného domku i nad základovými pasy a krčky vč. případných venkovních teras a vyztužit je ocelovou sítí s oky 150/150/6. Tím zajistíme nejen celkové stažení základových konstrukcí a vyloučíme možnost pozdějšího protržení izolací proti vodě a pronikání radonu, ale i lepší podmínky pro práci na realizaci na dalších stavebních konstrukcích rodinného domku - zdí, stropů apod.
Nadzemní části základové konstrukce je nutné provést co nejpřesněji z důvodů jejich pozdějšího obkládání či jiné úpravy povrchů. Vhodné je obvodové zdivo nad soklem o 50-70 mm vysunout směrem ven. Při pozdějším provádění fasády ukončíme spodní okraj nad soklem rohovou lištou a zajistíme tak, aby nedocházelo k zatékání dešťové vody za obklad soklu.
Provedení izolací proti zemní vlhkosti, případně proti pronikání radonu z podloží do stavby nesmíme podcenit. Vadné a nekvalitní provedení těchto konstrukcí se později odstraňuje jen velmi problematicky s nákladnými opatřeními. Projektová dokumentace by měla vždy obsahovat konkrétní návrh hydroizolace i návrh opatření proti pronikání radonu z podloží. Případnou změnu těchto konstrukcí je nutné projednat s projektantem. Při realizaci používáme zásadně řádně atestované materiály.
Pro hydroizolace se především používají klasické asfaltové pásy na bázi asfaltu. U protiradonových opatření až do středního rizika lze použít pásy AL S 40, u vysokého rizika pak je nutné použít speciální konstrukce, které je vhodné zadat k provedení specializované firmě. Pro další práce na stavbě je nutné provedenou hydroizolaci nebo protiradonovou izolaci chránit před poškozením, např. betonovou mazaninou.
V současné době se často používá k hydroizolacím těsnících stěrkových tmelů. Jejich použití je zejména vhodné pro izolaci venkovních teras, koupelen, prádelen a dalších vlhkých provozů, protože lze přímo na tyto těsnící tmely klást dlažby a obklady.
2. Konstrukce svislé - nosné a nenosné
Tradiční cihelné bloky z pálené hlíny jsou doposud nejčastěji používány jako základní zdicí materiál pro výstavbu rodinného domu. V posledních letech se velmi rozšířil sortiment těchto výrobků, který zahrnuje komplexní systém pro hrubou stavbu. Pálená cihla má své přednosti a lze ji používat všude. Obvodové i nosné zdivo, příčky, ale i jako materiál obkladový - lícové cihly a dlažba.Cihly se vyrábějí z přírodních surovin - hlíny a jílu. To předurčuje kvalitu a přírodní charakter tohoto stavebního materiálu, který plně zdravé životní prostředí. Mají rovněž optimální vlastnosti pokud jde o akumulaci tepla, vlhkost, zvukovou izolaci, odolnost proti ohni a další mechanické vlastnosti. Řadu výhod mají pórobetonové tvárnice vyráběné z křemičitého písku, vápna, cementu, a hliníkového prášku. Umožňují velmi přesné zdění, lehce se opracovávají, mají nízkou objemovou hmotnost a výborné tepelně-izolační vlastnosti. Zdění z těchto tvárnic je prakticky bezodpadové.
Rovněž tento stavební materiál plně odpovídá požadavkům na zdravé životní prostředí. Snadné provádění prostupů a drážek pro instalace v pórobetonovém zdivu a maximálně snížené náklady na provádění stěrkových omítek na pórobeton nejen urychlí celou výstavbu, ale i zcela kompenzují poněkud vyšší cenu těchto výrobků v přepočtu na 1m3 zdiva. Navíc díky tepelně-izolačním vlastnostem není nutné provádět dodatečné zateplovaní konstrukce. Při dodržení správných technologických postupů se dosáhne vynikající kvality stavby. Tento moderní systém rovněž zahrnuje kompletní sortiment pro celou hrubou stavbu rodinného domu.
Kromě uvedených základních materiálů je možno pro hrubou stavbu použít ještě dalších systémů, které jsou na našem trhu dostupné. Pro hrubou stavbu rodinného domu se používají také systémy ztraceného bednění. Tvoří je desky vyrobené z dřevní hmoty spojené cementem a vodním sklem, pro obvodové zdivo doplněné o tepelnou izolaci (polystyrén). Desky se montují pomocí speciálních ocelových spojek a nosnou zeď tvoří armovaný železobeton, který je uložen mezi tyto desky.
V posledních letech je na našem trhu nabízena celá řada montovaných rodinných domů, především dřevostaveb a betonových panelových systémů. Výhodou těchto staveb je především rychlost výstavby. Tyto konstrukce u nás nemají velkou tradici, i když mohou uspokojit nemalý počet stavebníků. Vzrůstá i počet staveb realizovaných na bázi sendvičového (vícevrstvého) zdiva. Například při použití betonových tvarovek pro nosné zdivo, které jsou dodatečně tepelně izolovány přizdívkou zevnitř či vně stavby. Vhodné je použití lícového zdiva.
Stále častěji se pro nenosné příčky využívá konstrukce, která je opláštěná sádrokartonovými deskami. Tento materiál je také využíván pro úpravu stropů a šikmých stěn v podkrovních místnostech.
Součástí svislých konstrukcí jsou i komínová tělesa. Jejich realizaci je nutno věnovat maximální péči a musí být provedeny z kvalitních materiálů speciálně určených pro tuto konstrukci. Vhodné je využívat kompletních komínových systémů (např. SCHIEDEL), které znamenají špičkovou kvalitu spojenou s bezproblémovou funkcí komínového tělesa.
Se vzrůstající cenou ocelových profilů poněkud ustupuje tradiční stropní konstrukce tvořená ocelovými I profily a stropními vložkami HURDIS. Tyto profily jsou nahrazeny speciálními nosníky, které jsou určeny pro uložení stropních vložek. Tato stropní konstrukce je vhodná pro svépomocnou výstavbu rodinných domů, protože montáž je možno provádět ručně bez použití techniky.
Stále se používají monolitické železobetonové stropní konstrukce, neboť mají prakticky neomezenou možnost vytváření tvarů, prostupů, balkónů apod. Nevýhodou je především nutnost kvalitního bednění celého stropu a možnost výstavby pouze při vhodných klimatických podmínkách.Monolitické stropní konstrukce nejsou nejvhodnější pro svépomocnou výstavbu. V současné době se používá při výstavbě rodinných domů celá řada stropních systémů založená na stropních nosnících a stropních vložkách, které se zalijí betonovou směsí s kari sítí a další výztuží. Snadná a rychlá montáž, bez použití zvedací techniky s výjimkou čerpadla na betonovou směs, je velkou předností tohoto stropního systému. Uplatňují se jak systémy cihelné, tak systémy z pórobetonu nebo betonových tvárnic.
Méně často jsou stropní konstrukce tvořeny dřevěnými trámy s podbitím a záklopem a klenuté stropy z cihelného zdiva. Tyto dříve používané stropní systémy jsou dnes na novostavbách opomíjeny, i když mohou při vhodném použití a kvalitním provedení nejen nahradit dnešní stropní systémy, ale stavbu architektonicky oživit a dodat interiéru nový prostor. Stále se používají stropní železobetonové panely, které celou výstavbu urychlují, ale částečně omezují tvary rodinných domů.
3. Krovy a střecha
Výrazným architektonickým prvkem každého objektu bývá střešní konstrukce. Může být různorodá od střech plochých, přes pultové k sedlovým s valbami, polovalbami nebo bez nich o různém sklonu, tvaru a barvě krytiny. V současnosti se hodně používají různé vikýře, které ne vždy šťastně dotváří střechy rodinných domů. V naprosté většině se používá pro konstrukce krovů dřevo. Klasické krovové konstrukce se provádějí z dřevěných hranolů a latí. Méně časté je použití sbíjených vazníků, i když především u rodinných domů přízemních bez využití půdního prostoru mohou zároveň tvořit stropní konstrukci a výrazně tak snižují náklady na stavbu rodinného domu.Pokud chceme využít krovových prvků v interiéru domu je výhodné použít lepených trámů a hranolů, které se již neobkládají a mají vynikající stálost tvaru a nepraskají, na rozdíl od hoblovaných hranolů z rostlého dřeva.
Střešní krytina je jednou z nejdůležitějších součástí stavby a proto jejímu výběru budeme věnovat náležitou pozornost. Významnou roli hraje při výběru krytiny tvar a sklon střechy, klimatické podmínky a samozřejmě estetické hledisko s přihlédnutím k okolní zástavbě. Důležitá otázka je životnost krytiny a záruky poskytované výrobcem. Střechu netvoří jen krytina, ale také kvalita pokrývačských prací a klempířských konstrukcí. Velký význam má i použití systému doplňků (tj. větracích tašek, sněhových zábran, krajových tašek či lemů apod.). Tradiční u nás je použití krytiny pálené a betonové barvené pigmenty nebo nástřikem. Tyto krytiny nevyžadují žádnou údržbu, jsou mrazuvzdorné, trvanlivé, odolné agresivním složkám ovzduší. Rozšířené je rovněž používání střešního šindele. Výhodou je možnost použití na velmi členité střechy a množství barevných i povrchových úprav. Základem je vrstva skelné nebo plstěné tkaniny a speciální asfaltová výplň. Povrch je upraven přírodním minerálním posypem. Výhodou je i nízká hmotnost na 1 m2 plochy střechy, nutné je však dřevěné opláštění krovové konstrukce. Moderní krytinu představují i vláknitocementové šablony. Povrchová úprava je většinou provedena akrylátovým nástřikem. Tyto šablony se mohou použít i k opláštění štítů a venkovních stěn rodinného domu.Další skupinu střešních krytin představují krytiny z ocelového pozinkovaného nebo hliníkového plechu. Rozmanité tvary těchto dílů připomínají mnohdy klasické střešní pláště z tašek.
Nelze opomenout i části střech s minimálním sklonem, tzv. ploché střechy, Zde se používají zejména modifikované asfaltové pásy s pískovým posypem. Těchto typů střech pro výstavbu rodinného domu stále ubývá. Z přírodních materiálů se na střešní pláště používá přírodní břidlice, která vyniká vysokou odolností vůči agresivitě prostředí a originálním elegantním vzhledem.
4. Výplně otvorů - okna a venkovní dveře
Otvory přináší do objektu neodmyslitelnou složku života , kterou je komunikace mezi exteriérem (přírodou) a interiérem (uměle vytvořeným prostředím). Kvalita oken a dveří se za poslední desetiletí výrazně změnila. Na trhu existuje velké množství výrobců a distributorů těchto výrobků a je nesnadné vybrat to správné řešení pro náš rodinný dům.Základní vlastností, kterou musíme vzít v úvahu, je tepelně izolační schopnost výplní otvorů. Tyto vlastnosti by měly být srovnatelné s tepelně izolačními vlastnostmi obvodového zdiva našeho rodinného domu. Důležité hledisko při výběru oken a dveří je náročnost na údržbu a umývání těchto stavebních prvků. Okna a dveře zároveň vytváří konečný výraz domu spolu s fasádou a střechou, a proto je nezanedbatelné i estetické hledisko.Podle konstrukčního materiálu je možné rozdělit okna a dveře na dřevěná, plastová, ocelová nebo hliníková. Všechny druhy mají své výhody i nevýhody. Dřevěná okna jsou z přírodního materiálu, který podporuje pohodu domácího prostředí a jsou-li kvalitní (EUROOKNA), snižuje se jejich základní nevýhoda na minimum, tj.ochrana a údržba laku oken před účinky slunečního záření a povětrnostními vlivy. U těchto oken očekávejte vyšší pořizovací náklady.
Plastová okna jsou kvalitní, nabízejí množství barevných řešení a dezénů i v imitaci dřeva. Jsou nenáročná na údržbu. U tmavších vzorů rámů je nutné brát v úvahu tepelnou roztažnost ocelových výztuh oken, které způsobují někdy problémy s otvíráním oken v horkých letních dnech.
Okna ocelová a hliníková jsou vhodná k prosklení větších ploch, zimních zahrad apod. Jsou většinou dražší. Výhodou jsou malé subtilní rozměry rámů. Pozor na kvalitu oken výrazně levnějších dodavatelů u všech druhů materiálů.
Nedílnou součástí rodinných domů, které pro bydlení využívají i podkrovní místnosti jsou střešní okna. Tyto zajišťují v daných místnostech jednak jejich proslunění a zároveň možnost větrání.
5. Tepelné izolace a jiné konstrukce
Teplo je jedním z nezbytných předpokladů pro zachování života na zemi.Ve většině případů vzniká teplo spalováním fosilních paliv, jakými jsou uhlí, plyn nebo topný olej. Jejich zdroje jsou omezené. Je proto přirozené, že se snižováním zásob surovin nutných pro výrobu tepla poroste i jeho cena. Svědkem tohoto stavu jsme i u nás. Za poslední tři roky na našem území vzrostly ceny energii v průměru o více než 35% a tento trend se nezastaví ani v budoucnu.To je velmi tíživá situace. Teplo k životu potřebujeme. Jak se tedy bránit ? Otáčet kolečkem termostatu zpět, snižovat teplotu v místnostech až na stěží únosnou mez ? Máme pro Vás řešení. K tomuto účelu nám poslouží tepelné izolace.Mnoho z nás už jistě dlouho zná izolační materiály ze skelné vaty nebo polystyrenu. Existují také další izolační materiály jako korek, recyklovaný papír nebo keramzit. Pokud se pro ně rozhodneme, musíme počítat s vyšší cenou.
Moderní izolační materiály z kamenné vlny mají kromě vynikajících tepelně izolačních vlastností i další výhody: jsou nehořlavé, zvukopohltivé, vodoodpudivé, dovolují stavbě „dýchat“, jsou odolné proti hlodavcům a jejich životnost je přinejmenším stejná jako životnost celého domu. Pokud se rozhodujete pro stavbu domu se šikmou střechou, použijete určitě izolace pro zateplení podkroví. Klasickým způsobem je vkládání izolace mezi krokve. Výhodou tohoto systému je jeho jednoduchost a relativně nízké náklady na provádění. Nevýhodou je, že dřevěné krokve vedou teplo čtyřikrát více než izolace a zvyšují tak tepelné ztráty střechy. Náročnějším řešením je izolace nad krokvemi, kdy je izolována beze zbytku celá plocha střechy bez tepelných mostů. Toto provedení zároveň umožňuje vyniknout kráse dřeva v podkroví.
Hodně tepla může z domu utéci i nedostatečně zateplenou fasádou. Nejvhodnější izolací je kamenná vlna, hlavně pro svou schopnost nechat dům volně „dýchat“. Fasáda může být buď kontaktní (o je případ běžných omítek) nebo provětrávaná (pod obkladem z kamene, cementovláknitých nebo plastových desek je vzduchová mezera).
Pokud nezapomenete dát tepelnou izolaci ani na teplovodní potrubí, bude Vám odměnou dům s výbornou tepelnou pohodou a přitom můžete ušetřit až 50 % nákladů na vytápění.
Sádrokartonové konstrukce
Sádrokartonové systémy suché vnitřní výstavby jsou určeny pro širokou oblast použití v interiérech, a to jak u novostaveb, tak i při rekonstrukcích a při opravách bytových, občanských i průmyslových staveb.
Základním prvkem tzv. "suché výstavby" je sádrokartonová deska vyrobená z upraveného sádrového jádra a oboustranně opláštěná speciálním kartonem. Nekombinujte různé systémy suché výstavby.
Sádrokartonové systémy najdou široké uplatnění v interiéru při obkladech stěn, montáži příček a podhledů a při výstavbě podkroví. K dispozici jsou rovněž podlahové systémy (speciální sádrokartonové podlahově desky s příslušenstvím) a sádrovláknité desky s příslušenstvím.
Výhody sádrokartonových konstrukcí:
- rychlý postup výstavby
- snadná zpracovatelnost
- úspora času a nákladů
- absence mokrých procesů
- nízká hmotnost
- ekologický materiál 100% recyklovatelný
- malá dopravní náročnost
U sádrokartonových konstrukcí dbejte na to, aby sádrokartonové konstrukce byly postaveny z jednoho systému. Dále je třeba dodržovat montážní pravidla a zásady dané technologickým předpisem a dokumentací.
Zároveň Vám doporučujeme, abyste od firmy předem vyžadovali písemné potvrzení odborně způsobilosti. Sádrokartonové konstrukce s protipožární odolností je oprávněna montovat pouze odborně způsobilá (certifikovaná) firma, jejíž odborná způsobilost je doložena Certifikátem na montáž sádrokartonového systému, dle systému jakosti montáží Cechu sádrokartonářů ČR vydaným Cechem sádrokartonářů ČR a potvrzeným výrobcem systému. Odbornou způsobilost je možno prokázat i jiným způsobem v souladu s obecně závaznými právními předpisy.
Radonový program a izolační fóliové systémy
V současné době jsou na našem trhu specializované firmy, které provádějí komplexní služby v oblasti radonového programu a foliových izolačních systémů spodních staveb. Uvedené služby reflektují současné potřeby a moderní trendy ve stavebnictví. Než začnete stavět, je nezbytným podkladem pro potřeby stavebního povolení (požadavek stavebního úřadu dle § 6, z č. 18/1997 Sb., atomový zákon) a současně pro návrh systému hydroizolací spodní stavby v kombinaci s hydrogeologickými poměry základových půd stanovení radonového rizika na stavebním pozemku.
Smysl detailního průzkumu je možné vyjádřit i ekonomicky. Níže uvedená cena za měření radonu pro účely cíleného návrhu systému izolací proti vodě a radonu je finančně o řád nižší než rozdíl desetitisíců korun za předimenzované izolace navržené v projektu bez měření radonu. Na druhou stranu nedostatečné řešení hydroizolací tradičními živičnými materiály s nemožností dokonalého opracování detailů prostupů může být v konečném důsledku při následné sanaci objektu nákladem vyšším než částka 100 tis. Kč. To nemluvíme a psychickém dopadu celé situace, kdy nový objekt několikamiliónové hodnoty vykazuje v danou chv1i trvalou závadu (vlhké stěny a podlahy, zvýšená hladina radonu). V další etapě řešení na základě stanoveného radonového rizika se v kombinaci s hydrogeologickými poměry na pozemku navrhne a nadimenzuje druh, tloušťka a způsob provedení izolačního systému. Přiměřené řešení dle ČSN šetří nemalé finanční prostředky a dostatečně chrání několikamiliónový majetek před rizikem výskytu vody a radonu.
Spoje fóliových izolací jsou prováděné nejmodernějšími horkovzdušnými automaty zn. TWINNY, výrobce Leister Švýcarsko. Detaily prostupů jsou odborně opracovány s použitím speciálních lepících pásek a tmelů, případně s použitím extruzivní techniky. V případě řešení tlakové vody jsou spoje izolace a riziková místa napojení přeizolována speciální měkčenou folií v kombinaci s pojistným spojem provedeným zálivkovou hmotou PVC.
6. Rolety, markýzy, garážová vrata
Samoobslužné rolety na oknech a balkónových dveřích Vás zbaví povinnosti každodenního zvedání a spouštění rolet. Spuštěné rolety snižují výdaje za topení až o jednu třetinu. Automaticky řízené rolety s elektrickým pohonem chrání nejenom před hlukem zvenčí, ale také před zloději. Trubkový motor a aretační závěsy tvoří téměř dokonalý bezpečnostní komplet, protože elektromagnetická brzda pohonu a aretační závěsy spolehlivě znemožňují nadzvednutí roletového pancíře. Ve spojení s programovatelnými spínacími hodinami je tento bezpečnostní systém kompletní. Integrovaný bezpečnostní program zajistí, že budou Vaše rolety sjíždět a vyjíždět v různých, náhodně vybraných časech. Takto bude Váš dům působit jako obydlený a zloděje to odradí.Automatické markýzy počítají s nedokonalostí lidské paměti. To se může stát každému, zapomenete stáhnout markýzu a během Vaší nepřítomnosti tuto drahou sluneční ochranu poničí náhlá změna počasí. Automatické řízení od firmy Somfy takovýmto nepříjemným překvapením zabrání a přitom ochrání Vás, Vaše květiny i nábytek před škodlivým UV-zářením. Pro ochranu před deštěm může být přímo na větrné a sluneční čidlo napojeno čidlo dešťové. Zcela nové možnosti v ovládání rolet a markýz otevírá radiová technologie integrovaná do řídících jednotek a pohonů. Systém této bezdrátové technologie se skládá pouze z vys0ače a přijímače, který pracuje s velkým dosahem na frekvenci 433,42 MHz.
Stavíme hrubou stavbu - doporučení:
- zvolte pro svislé i vodorovné konstrukce jeden stavební systém a dodržujte technologické postupy dané výrobcem
- základy stavby a kvalita střechy rozhodujícím způsobem ovlivňuje životnost stavby
- dobře vybrané výplně otvorů a správně navržené a provedené tepelné izolace zajistí v zimě i v létě tepelnou pohodu v domě
- volba levných stavebních materiálů nemusí znamenat úsporu při realizaci stavby