ZADÁNÍ PROJEKTU
Rady pro každého, kdo si pořizuje projekt.
1. Reference
Při výběru projektanta nebo architekta si zjistěte, zda byli předešlí zákazníci s firmou spokojeni a to buď vašimi osobními kontakty, nebo využijte databáze firem prověřených zákazníky. Rozhodujícím kritériem výběru zpracovatele projektu by neměla být cena za projekt, ale kvalita projektanta nebo architekta.
2. Šetřit se nevyplácí
Šetřit na projektu se skoro nikdy nevyplácí. Kvalitně zpracovaný projekt, jehož cena se pohybuje v řádech desítek tisíc korun, může ušetřit při vlastní stavbě až statisíce. Na druhou stranu je však potřeba zvážit, zda cena stanovená projektantem odpovídá poskytnutým službám. Rozhodně je však nutné dohodnout rozsah zpracování projektu a cenu za něj předem.
3. Vše raději předem
Nechte si do projektu zapracovat co nejvíce svých požadavků a připomínek. Změny projektu řešené na stavbě jsou vždy problematické.
4. Pravidelné konzultace
Vyžádejte si pravidelné konzultace s projektantem nebo architektem v průběhu prací na projektu. Dohodnuté závěry, připomínky a požadavky vždy potvrďte písemnou formou.
5. Postup prací
Pokud se jedná o projekt vytvářený na zakázku a ne o typový projekt, postupujte spolu s projektantem tak aby se nejednalo o nepřetržitý sled předělávek již hotových prací. Jako první by mělo vzniknout základní schéma domu a jeho umístění na pozemek, dále členění interieru a exterieru a teprve poté by měly být do projektu zapracovány jednotlivé profese.
6. Autorský dozor
Smluvně vyžadujte po projektantovi nebo architektovi osobní účast na stavbě během výstavby (autorský dozor), v případě že máte již smluvně stanovený stavební dozor při realizaci, je třeba dohodnout jejich spolupráci a kompetence.
7. Architektonická studie
Když už jste se rozhodli šetřit, nechte si zpracovat u renomovaného architekta alespoň kvalitní architektonickou studii. Nedostatky technického řešení dalších stupňů dokumentace lze většinou napravit, byť za cenu mnohdy nemalých nákladů. Se špatně navrženou dispozicí většinou nelze už nic dělat.
8. Dodání na klíč
Po projektantovi nebo architektovi požadujte dodání projektu na klíč, tj. včetně zajištění všech povolení nezbytných k realizaci díla. Část ceny za projekt (minimálně 15%) smluvně zadržujte do doby vydání územního rozhodnutí
, resp. stavebního povolení . Kompletnost projektu nechte posoudit dodavatelem stavby, případně stavebním dozorem
9. Preciznost a úplnost
V případě, že projekt zároveň slouží jako podklad pro nabídku dodavatele stavby, tzn. že definuje předmět díla ve smlouvě s dodavatelem stavby (příloha smlouvy o dílo s dodavatelem stavby), je nutné, aby dokumentace byla zpracována precizně a úplně. Co v projektu nebude specifikováno nebo specifikováno nedostatečně, bude s velkou pravděpodobností znamenat požadavek stavební firmy na navýšení ceny. Je proto nutné přenést na projektanta zodpovědnost za tuto preciznost a úplnost. (např. smluvním ujednáním o tom, že v případě opomenutí některých skutečností na straně projektu budou finanční dopady těchto opomenutí přeneseny na projektanta). Nedílnou součástí projektu by měl být tzv. výkaz výměr, který přesně specifikuje použité materiály a jejich množství a napomůže kvalitnímu zpracování cenové kalkulace budoucím dodavatelem.
10. Pojištění odpovědnosti
Neuzavírejte smlouvu na dodání projektu s projektantem nebo architektem, kteří nejsou pojištění z titulu odpovědnosti za škody způsobené výkonem jejich činnosti. Před podpisem smlouvy si nechte předložit platnou pojistnou smlouvu.
11. Typové projekty
Jsou v současné době velmi oblíbené, zejména pro jejich nízkou cenu za kterou klient dostává poměrně kvalitně zpracovanou dokumentaci. Navíc mnoho firem nabízí pro své typové projekty různé bonusy atraktivní pro zákazníka, jako jsou prostorové modely, vizualizace, fota z realizací, rozpočty atd. Nebezpečím typových projektů je ovšem malá flexibilnost jejich prodejců vzhledem k individuálním požadavkům klienta a často i potíže se zakomponováním vyprojektovaného domu na pozemek. Typové projekty navíc většinou neobsahují výkres situace se zakreslením inženýrských sítí. Počítejte tudíž skoro vždy s nutností typový rodinný dům „ doprojektovat „ . V případě, že toto není schopen provést dodavatel tohoto typového projektu, zajistěte si oprávněnou osobu, která vše provede předem a do smlouvy na koupi typového projektu již zahrňte její požadavky / např. poskytnutí dokumentace v elektronické podobě /. Předem také posuďte, zda cena za projekt a cena za jeho přizpůsobení vašim konkrétním požadavkům nebude ve výsledku neúměrně vysoká.