PRODEJ KVALITNÍCH
VNITŘNÍCH DVEŘÍ
CHCETE STAVĚT, PORADÍME! - STAVBA
KOMPLETACE STAVBY
1. Povrchová úprava stěn
Vnitřní omítky v rodinném domku realizujeme různými materiály zejména podle toho, z čeho jsou postaveny stěny. Klasické omítky na cihelné zdivo jsou třívrstvé a skládají se z cementového podhozu (špric), hrubých vápenných omítek s přidáním cementu a finální vrstvy jemné omítky většinou vápenné různé zrnitosti. Fasády klasické děláme obdobně a jako finální vrstvu používáme nátěr fasádními barvami nebo nanesením hrubší vrstvy např. akrylátových omítek. Na zdivo pórobetonové jsou vhodné speciální stěrkové omítky na bázi bílého cementu nebo sádrové. Použití je nutné konzultovat s odborníkem., aby nedocházelo k puklinkám. Venkovní fasádu pak řešíme rovněž stěrkami nebo klasickou omítkou, případně termoizolační omítkou a finální např. akrylátovým nátěrem.Pokud potřebujeme provést zateplení fasády s omítkou (např. z polystyrénu), je nutná konzultace s odborníky nebo nechat provedení na firmě, která se těmito fasádními systémy dlouhodobě zabývá. V této oblasti se nevyplácí improvizovat a různě zaměňovat používané materiály.
Omítka je kabátem i tváří domu ...
říká se a je pravidlem, že ztvárnění fasády představuje konečnou fázi pracovního procesu a proto dotváří celkový estetický dojem stavby. Pro ztvárnění povrchové úpravy je dnes k výběru řada materiálů,které uspokojí majitele nejen z hlediska estetického, ale i technického. Bývá ale obtížné si z nepřeberné škály materiálů správně vybrat.
Co se vlastně rozumí pojmem tenkovrstvé omítky? Jejich výhoda spočívá v jednoduchosti zpracování, vodoodpudivosti, trvanlivosti a prodyšnosti. Jsou připravené k přímému použití v pastovité formě.Nanášejí se na srovnaný podklad pomocí ocelového hladítka a po lehkém zavadnutí se měkčím plastovým hladítkem vytvoří povrchová struktura.Omítka je probarvená přímo ve hmotě.Liší se oproti tradičním suchým minerálním omítkám tím,že plnivo, křemičitý písek, je spolu s pigmenty pojeno křemičitým vodním sklem nebo akrylátovou pryskyřicí.Takto upravená omítka má dostatečnou pružnost a splňuje svými vlastnostmi i dostatečnou prostupnost vodních par.
Při výstavbě konstrukcí zdí rodinných domů se využívá nejrůznějších materiálů,které zpravidla dosahují normou předepsaných tepelných hodnot. Rozhodujícím kriteriem pro vytvoření příjemného klimatu obytného prostoru je teplota 20 - 22°C a vzdušná vlhkost 40 - 60%. Dobře zateplená stavba prokáže úsporu energie při vytápění již za krátkou dobu,což je v dnešní době více než žádoucí.
Požadavek na tepelnou izolaci je rozdílný u každé stavby jak z hlediska technického tak estetického. Výrobci obvykle dodávají více systémů,které umožňují najít pro každou konstrukci optimální systém. Nejúčinnějším systémem pro dodatečné zateplení jsou vrstvené zateplovací systémy.
2. Podlahové konstrukce a krytiny
Mimo dlažby se na podlahy v současné době používají zejména tzv. plovoucí podlahy z lamel s imitací dřeva. Laminátové podlahy jsou odolnější proti otěru a mají delší životnost. Používají se do kuchyní, předsíní i koupelen. Podlahy z dřevěnou přírodní dýhou nebo vrstvou jsou náročnější na údržbu a mají poněkud menší tvrdost v závislosti na použitém laku. Avšak přírodní dřevo v interiéru rodinného domu má své důležité místo.Méně se dnes používají podlahové krytiny z PVC, i když i tyto podlahoviny mají své nesporné výhody, zejména pro svoji snadnou údržbu. Někteří stavebníci používají pro určitý typ místností, zejména ložnice a dětské pokoje koberce. Jejich výhodou je útlum hluku a velký sortiment výběru různých dezénů. Nevýhodou je náročnější údržba, i když dnes existují technické prostředky, které nám jejich údržbu usnadní.
3. Sanitární keramika, obklady a dlažby
Na trhu existuje nepřeberné množství různých dlažeb a obkladů tuzemské i zahraniční výroby. Ne vše se hodí všude. Nic nepokazíte určitou střídmostí. Je nevhodné kombinovat v jednom rodinném domě, zvláště v jednom podlaží, různé druhy dlažeb a obkladů, zejména,když jsou bohatě vzorovány.Tradičně se používají obklady a dlažby v koupelnách a na WC, v kuchyni, předsíni a na terasách a balkónech. Vhodné je však i použití dlažeb v obytných místnostech, zejména pokud je vytápíme podlahově.
Základní rozdělení dlažeb je podle jejich tvrdosti, nasákavosti a z toho plynoucí možnosti použití na vnitřní či vnější prostředí. Obklady a dlažby lze rozdělit na glazované (tj. s povrchovou úpravou) a slinuté (povrch i střep má jednu barvu a strukturu). Při výběru se poraďte s odborníky ve specializovaných prodejnách či výstavních síních. Ti pak doporučí i vhodné izolační tmely, lepidla a spárovací hmoty, které je možno pro daný typ obkladů a dlažby použít s ohledem na prostředí, kde budou pokládány. Pozor na topené podlahy a dilatační spáry při větších plochách. Různé druhy lepidel mají různou technologii pokládky. Vzhledem k ceně těchto výrobků se nevyplácí improvizovat.
4. Vaše koupelna s minimální údržbou
Co dnes konečného uživatele zajímá je kromě toho, aby se mu zařizovací předměty v koupelně líbily je i to, aby splňovaly kvalitativní a praktické požadavky. Muži upředňostňují (pokud jim to manželky dovolí) technické řešení, ženy naopak jsou designově náročnější, ale obě skupiny kladou důraz na bezproblémovou a dlouhou životnost výrobku, s pokud možno co nejmenšími náklady na údržbu a provoz.Tyto požadavky dnes již řeší většina solidních výrobců speciálními úpravami povrchu, bohužel každý pod jiným názvem, což ztěžuje orientaci pro spotřebitele, nicméně užitek je obdobný. Zdravotní keramika technologií zdvojeného glazování prakticky vylučuje pórovitost výrobku a jakákoliv nečistota po povrchu sjede jako korálky do odpadu. Povrch pak zůstává čistý a navíc suchý. Důležité je, aby povrch porcelánu byl ošetřován tekutými čistícími prostředky s měkkým hadříkem, Životnost a účinnost je pak doživotní.
Velmi důležité pro údržbu armatur, jejichž údržba je vzhledem k různé kvalitě a tvrdostí vody nejchoulostivější, dodržet údržbu opravdu doporučenými čistícími prostředky doporučené vaším specialistou (instalatérem).
Vše by mělo být doplněno vstupním filtrem pro zachycení nečistot, dále rohovými ventilky s filtrem při napojení armatur, kde cenové navýšeni oproti standardním ventilkům je opravdu minimální. Odborné velkoobchodní společnosti pak přes specialisty nabízí poměrně pestrou nabídku různých zařízení, které vodu fyzikálním způsobem změkčují.
U sprchových zástěn je pak důležité vybrat výrobek, kde se při úpravě skla nejedná o impregnaci, kterou je nutné neustále obnovovat, ale kde se jedná o trvalý charakter úpravy povrchu skla. Zde je třeba při vybírání typu sprchového koutu myslet i na těsnící části koutu, kde by vám ve specializovaném obchodě měl prodavač vysvětlit možnou nabídku.
Poslední skupinou jsou vany i vaničky, kde dnes odpovědný výrobce nabízí povrchy pro snadnou údržbu dokonce s antibakteriální úpravou povrchu. U sprchových vaniček potom nezapomeňte na možnost protiskluzné úpravy dna vanička, což ocení nejen starší generace uživatelů.
Skutečně doporučujeme obrátit se na specializovaný velkoobchod, který Vám prostřednictvím instalatérských firem nabídne profesionální služby a informace.
5. Vnitřní dveře a schodiště
Vnitřní dveře a schodiště jsou stavební konstrukce, které významně ovlivňují nejen funkčnost rodinného domu, ale i celkový výraz interiéru. V současnosti se nejvíce používají dřevěné nebo dýhované v obložkové zárubni různě profilované a prosklené. Nejčastěji se používají dveře otočné jednokřídlové nebo dvoukřídlové, které všichni dobře známe. Shrnovací dveře jsou nejčastěji v provedení plast nebo koženka, nejsou však příliš estetické a zužují prostor mezi zárubněmi. Dalším známým systémem jsou dveře posuvné, kdy se křídlo posouvá po liště kolem stěny. Strana, kam je směrován posuv, však musí zůstat prostá obrazů nebo polic.Významnou inovací jsou posuvné dveře, které se posouvají do zdi. Umožňuje to pouzdro na posuvné dveře. Do zdi je zabudovaný rám z pozinkovaného plechu, do kterého jsou dveře zavěšeny. Stěna může být cihelná, z porobetonu, nebo i ze sádrokartonu. Tento systém umožňuje i použití dvoukřídlových dveří. Znamená významnou úsporu místa, snadnou manipulaci se dveřními křídly a nehlučný provoz.
Schodiště rodinného domu je prvek, který musí umožnit pohodlné a bezpečné překonání výšky podlaží, a proto doporučujeme, aby se při jeho návrhu příliš nešetřilo místem. Schodiště by mělo být vhodně osvětlené ve dne i v noci a dostatečně prostorné i pro případ stěhování nábytku.
V současné době se nejčastěji používají při výstavbě nových rodinných domů schodiště dřevěná, samonosná, která dodávají a montují specializované firmy. Jejich montáž probíhá až po položení finálních podlahových vrstev a vymalování schodišťového prostoru a nevyžaduje žádné zvláštní základy a konstrukční prvky stavby.
Materiál a dezén schodiště volíme většinou stejný jako u zárubní a vnitřních dveří. Důležité je použití kvalitního laku na povrchovou úpravu, který je odolný proti oděru.
Dveře - vizitka majitele
Interiérové dveře v bytě či rodinné vile mohou napovědět mnohé o soukromí každého z nás. Dveře foliované - stoprocentně kvalitou výroby splňují nároky na funkčnost dveří. Přece jenom se jedná o imitaci různých dřevěných dekorů.Ve prospěch jejich koupě hovoří jednoznačně nižší cena.
Dveře s přírodní dýhou - ještě před několika lety bychom řadili dveře pokryté přírodní dýhou do luxusní třídy, vzhledem k jejich výjimečnosti a ceně. Dveře s přírodní dýhou disponují dalšími nespornými výhodami. V interiéru působí teple a útulně. Obavy nemusejí mít ani alergici, protože povrch dveří je opatřen zdravotně a ekologicky nezávadnými laky.Dveře jsou tvarově stálé, nekroutí se ani po delším čase, protože nesesychají a těžko na nich budete hledat praskliny. Hospodyňky určitě ocení snadnou údržbu.
6. Terasy, balkony, zpevněné plochy, oplocení
Venkovní terasy a balkóny patří neodmyslitelně k vybavení soudobých rodinných domů. Propojují vnitřní a vnější obytné prostory a rozšiřují tak jejich užitné hodnoty.Základním problémem konstrukce teras je jejich vodotěsnost a ochrana proti zatékání. V současné době se používají zejména těsnící tmely stěrkové, které odstraňují možné poruchy při použití asfaltových pásů. Zároveň urychlují výstavbu, neboť na jejich povrch se mohou speciálními lepidly montovat dlažby pro venkovní použití. Rovněž spárovací hmoty musí být použity speciální, nenasákavé pro venkovní dlažby. Přízemní terasy je vhodné přímo konstrukčně provázat s vlastní stavbou domu.
Zpevněné plochy - příjezdy ke garážím, odstavná stání, chodník ke vstupu a plochy v zahradních úpravách kolem bazénů, altánů apod. se v současné době realizují většinou z betonových prvků (tzv. zámkových dlažeb) různých tvarů i barev. Ne vždy však tento prvek vhodně doplňuje vlastní exteriér stavby a zahradu. Zpevnění ploch přírodními materiály, kamenem nebo dřevem, nemusí vždy znamenat vyšší náklady. Vhodnou skladbou podkladních vrstev a správnou volbou travního semene můžeme nahradit betonové dlažby travnatým kobercem i v místech, kde je plocha zatěžována chůzí či odstavováním osobního automobilu. V zástavbě skupin rodinných domů se snažíme udržovat dobrý sousedský vztah, chránit vlastní pozemek, omezit čí naopak umožnit pohledy na stavbu rodinného domu. K tomu nám slouží oplocení na hranicích parcely. I oplocení se musí dát kus architektonického cítění a věnovat mu nemalou pozornost. Musí být nejen funkční, ale mělo by být vzhledově součástí celé stavby. V průčelí parcely se dnes realizují ploty většinou z betonových tvarovek, které tvoří podezdívku a sloupky s výplní ze dřeva nebo ocelových prvků. Málo bývají respektovány regionální tradice a často jsou čelní ploty i v rozporu s vlastní stavbou rodinného domu. Až na výjimky se nekladou překážky tzv. lidové tvořivosti. Především v případě oplocení platí, že méně bývá mnohdy více. Podle regionálních tradic oplocení obyčejnou omítnutou zdí, tradičním dřevěným plotem, živým plotem nebo naopak kovaným želeným plotem dodá rodinnému domu ten pravý ráz a originalitu. To platí dvojnásob o vstupních bránách a vratech.
7. A Vaši novou koupelnu znáte?
Každý, kdo se rozhodne zřídit novou nebo rekonstruovat starou koupelnu, by si měl před tím, než navštíví specializované prodejní místo, promyslet několik základních věcí. Zdali se koupelna, kterou bude rekonstruovat či stavět, nachází v bytě nebo rodinném domku, který denně užívá, nebo se jedná o koupelnu v rekreačním objektu.Velmi důležitá je též informace stavebníka pro budoucího dodavatele, kolik osob bude koupelnu používat, a co od nové koupelny očekává. Jestli bude koupelna sloužit jen ranní, denní a večerní hygieně nebo se její možnosti rozšíří o relaxační doplňky, jakými jsou hydromasážní vana a parní masážní kabina. Určitě by budoucí stavebník nové koupelny měl mít představu o charakteru koupelny, zda ji bude ladit do moderního nebo klasického designu, aby tato nová koupelna zapadla do architektonického řešení vnitřních prostor bytu čí domu. K velmi důležitým bodům patří i představa o finanční částce, jakou je stavebník do nové koupelny ochoten investovat. Všechny tyto skutečnosti by si každý měl promyslet ještě před tím, než navštíví prodejní místo obkladů, dlažeb a zařízení koupelen, aby mohl odbornému personálu sdělit své představy o nové koupelně. Na základě těchto podkladů každý specialista nabídne několik řešení, a společně se zákazníkem vytvoří optimální variantu. U opravdových odborníků je klientovi nabídnuta možnost konzultace s architektem. Samozřejmostí je vypracování grafického návrhu koupelny, který je stavebníkovi dodán i s výměry, specifikací jednotlivých položek, cenovou kalkulací a kladečskými plány pro budoucího zhotovitele nové koupelny. Takže na závěr, než si nový stavebník zboží ve svém koupelnovém studiu objedná, lze směle tvrdit, že svou novou koupelnu již dobře zná. A když realizační firma, kterou profesionální distributoři zákazníkovi mohou také zajistit, dokončí veškeré stavební a montážní práce, zákazník při vstupu do této nové koupelny nespatří vlastně nic neznámého.